Zespół Szkolno-Przedszkolny

w Mazańcowicach

SPRAWOZDANIE

Dnia 20.09.2018r. w ramach projektu „Eksperci Programowania” pod kierownictwem pani Tatiany Przybylskiej i Moniki Stelmarczyk odbyła się wycieczka edukacyjna do Krakowa.

Plan wycieczki obejmował między innymi zwiedzanie Muzeum Inżynierii  Miejskiej, które mieści się przy ulicy Wawrzyńca 15 w dawnej zajezdni  pierwszego wąskotorowego tramwaju elektrycznego. Gromadzi eksponaty związane z rozwojem komunikacji miejskiej, elektrowni, gazownictwa, gospodarki komunalnej oraz zabytki historii techniki. Muzeum Inżynierii Miejskiej gromadzi historyczne obiekty techniki, szczególnie te, które pokazują rozwój polskiej myśli inżynieryjnej, przemysłu i polskich firm i zakładów przemysłowych. Muzeum Inżynierii organizuje także interaktywne wystawy związane z techniką, fizyką, chemią oraz historią, w której uczestniczy młodzież szkolna i w tym zakresie pełni funkcje muzeum nauki. Pod okiem przewodnika, dzieci zaznajomiły się z różnego rodzaju eksponatami i ich działaniem. W czasie wolnym miały okazję samodzielnego spróbowania działania sprzętów.  Kolejnym punktem wycieczki był Ogród Doświadczeń, gdzie w plenerze na powierzchni ponad 6 ha parku rozmieszczone są:
- urządzenia demonstrujące zjawiska fizyki,
- ekspozycja geologiczna „Geo-gródek”,
- ekspozycja sensoryczna „Zapachowo”,
- zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema – „Lem-birynt”.
    Na świeżym powietrzu przy pięknej, słonecznej pogodzie nasi wychowankowie mieli okazję zobaczyć oryginalne, duże urządzenia, których zadaniem jest pobudzać do myślenia i uczyć, ale również bawić tak, by przyswajanie wiedzy stało się przyjemnością.
Po kilku godzinach niesamowitych wrażeń i przeżyć wróciliśmy cali i zdrowi, oraz bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia do szkoły.

Zespół Redakcyjny