Zespół Szkolno-Przedszkolny

w Mazańcowicach

W środę 23 stycznia 2019 roku trzecie klasy gimnazjalne uczestniczyły w edukacyjnym wyjeździe do Oświęcimia.

Młodzież zwiedziła były nazistowski  obóz  koncentracyjny (w tym obóz zagłady) KL  Auschwitz-Birkenau.  Wraz z przewodnikami w skupieniu i powadze trzecioklasiści wraz z wychowawcami najpierw poznali historię obozu macierzystego Auschwitz, który powstał w 1940 roku na terenie przedwojennych koszar wojskowych, a następnie oddalony o 3 km podobóz  Birkenau,  gdzie w latach 1942 -1945 dokonano największej masowej zbrodni w dziejach ludzkości, czyli eksterminacji Żydów i Romów.
Po niemal osiemdziesięciu latach od tych wydarzeń miejsca takie jak to wciąż wołają o pamięć, dają powód do głębokiej refleksji i uczą wrażliwości
na krzywdę, która podobnie jak wtedy, również i dziś dotyka bezbronnych, niewinnych oraz odzieranych z własnej godności ludzi na całym świecie.  Wyjazd do KL Auschwitz-Birkenau to ważna lekcja historii, historii, którą każdy powinien zapamiętać przede wszystkim dlatego, aby żyjąc tu i teraz umieć przeciwstawiać się złu, gdyż przyzwalając na nie, możemy być prędzej czy później świadkami kolejnej analogii w naszych dziejach.

oswiecim

Zespół redakcyjny