Zespół Szkolno-Przedszkolny

w Mazańcowicach

Wycieczka klas pierwszych do Chlebowej Chaty

26 kwietnia 2019 roku klasa I a, I b i I c pojechały na wycieczkę do Chaty Chlebowej w Górkach Małych.

Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z podstawowymi zbożami sianymi na terenie Polski i ich zastosowaniem, oglądanie maszyn dawniej wykorzystywanych przy uprawie i obróbce ziarna, omówienie procesu powstawania masła i twarogu oraz sprzętów do tego wykorzystywanych. Przewodnicy omówili w obecności dzieci proces pozyskiwania miodu, pokazali sprzęt pasieczny oraz przytoczyli ciekawostki z życia pszczół. Dzieci miały okazję popróbować młócenia zboża cepami, mielenia ziarna na żarnach, owiewania mąki. Największą radością było sprawdzenie jak siedzi się w starodawnych saniach, kolaskach, a nawet na traktorach, które były niezwykle cenne w gospodarstwie rolnym. Dużą frajdę dostarczyło każdemu uczestnikowi wycieczki własnoręczne formowanie i wypiekanie podpłomyków, ubijanie masła i robienie twarogu. Wszyscy z wielkim apetytem zajadali się świeżym chlebem, masłem, twarogiem i miodem. Tym samym każde dziecko lepiej poznało codzienne życie mieszkańców naszej najbliższej okolicy kilkadziesiąt lat temu. Każdy uczestnik przyglądał się jak powstaje chleb i będzie go szanował.


Zespól redakcyjny