Zespół Szkolno-Przedszkolny

w Mazańcowicach

„Wybuchowa” prelekcja

13 listopada odbyła się w naszej szkole prelekcja pt. „Nieznany pakunek – co z nim zrobić?”.

Prelekcję dla młodszych uczniów poprowadzili dwaj funkcjonariusze policji: pirotechnik st. asp. Dawid Stwora z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku Białej oraz dzielnicowy z komisariatu w Jasienicy - mł. asp. Paweł Warzecha. Mundurowi podczas spotkania z młodymi ludźmi poruszyli prawdziwie „wybuchowe” tematy. Pierwszy z nich dotyczył niewybuchów. Mimo iż od zakończenia II wojny światowej minęło ponad 70 lat, wciąż w wielu miejscach - również w naszej okolicy - można odnaleźć, pochodzące z tamtych czasów niebezpieczne przedmioty, zawierające materiały wybuchowe. Policjanci zwrócili uwagę, żeby w przypadku natknięcia się na tego typu przedmiot pod żadnym pozorem go nie dotykać, oddalić się z miejsca, w którym się znajdują i zaalarmować dorosłych. Drugim tematem poruszonym przez prelegentów było zachowanie na wypadek alarmu bombowego. Na szczęście zdecydowana większość informacji o bombach podłożonych w miejscach publicznych jest fałszywa, niemniej służby dbające o nasze bezpieczeństwo każdy taki sygnał traktują poważnie i skrupulatnie przeszukują teren zagrożony potencjalnym wybuchem. Uczniowie dowiedzieli się, że na wypadek takiego alarmu należy zabrać wyłącznie swój (!) plecak lub tornister i oddalić się z miejsca zagrożenia. Trzecim tematem prelekcji był zbliżający się „Sylwester” i związane z nim zagrożenia dotyczące popularnych tzw. sztucznych ogni. Policjanci zwrócili uwagę na to, że w czasie „Sylwestra” dociera do nas wiele informacji o poparzeniach i innych bolesnych skutkach niewłaściwego używania fajerwerków. Dzieci dowiedziały się na co zwracać uwagę by zabawa ze sztucznymi ogniami była bezpieczna. Przede wszystkim musi ona odbywać się przy udzale dorosłych. Po zakończeniu prelekcji dzieci zadawały panom policjantom pytania. Podczas spotkania dzieci mogły także na własne oczy zobaczyć prawdziwe ale bezpieczne, bo rozbrojone bomby, granaty i inne przedmioty zawierające materiały wybuchowe. To było ciekawe, ważne i potrzebne spotkanie. Dotyczyło bezpieczeństwa naszych dzieci. A przecież ta kwestia jest w naszej Placówce kwestią priorytetową.

Zespół redakcyjny