Zespół Szkolno-Przedszkolny

w Mazańcowicach

"Pamięć w słoiku"

Finał powiatowego konkursu plastycznego pt. "Pamięć w słoiku" w cieszyńskim Teatrze im. Adama Mickiewicza.

 Praca plastyczna autorstwa  Wiktoriii Filuś z klasy IV b na tyle poruszyła jury, iż nasza uczennica znalazła się w gronie 4 równorzędnych laureatów- na 214 uczestników z powiatu. Pracę Wiktorii  można  podziwiać na wystawie w witrynie Biblioteki Miejskiej w Cieszynie, która usytuowana jest na głównej ulicy – ulicy Głębokiej.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 16.05.2018 r. w cieszyńskim teatrze. Wiktoria otrzymała z rąk córki Ireny Sendlerowej -  Janiny Zgrzembskiej -  dyplom i wspaniałą nagrodę w postaci książek, słodyczy i pakietu różnych przyborów plastycznych. Jednak nie nagroda, ale   uścisk dłoni tak zacnej osoby, był największym wyróżnieniem.

Po rozdaniu nagród, odbył się poruszający spektakl teatralny oparty o  treść  książki pt.  "Listy w butelce" autorstwa  Anny Czerwińskiej – Rydel. Po spektaklu   uczczono pamięć bohaterki – zasadzono  jabłonkę na Skwerze Ireny Sendlerowej. Jabłonkę, która wcześniej "grała" w  przedstawieniu teatralnym.

Rok 2018 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Ireny Sendlerowej. Uratowała 2,5 tys. dzieci, ryzykując swoim życiem co najmniej 2,5 tys. razy, takie postawy i takie postacie warto przypominać – tak Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak argumentował potrzebę, aby rok 2018 był Rokiem Ireny Sendlerowej. W 10. rocznicę jej śmierci Sejm przyjął tę propozycję.

Uczniowie klas IV – VII w ramach projektu literacko – plastycznego wzięli udział w konkursie plastycznym zatytułowanym "Pamięć w słoiku". Projekt odbywał się pod patronatem honorowym  Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem konkursu była Biblioteka Miejska w Cieszynie.

By wykonać pracę plastyczną na ten temat niezbędna była wiedza i świadomość. Uczniowie poznali treść książki autorstwa Anny  Czerwińskiej – Rydel  pt. "Listy w butelce".  Była im ona czytana na lekcjach plastyki i języka polskiego. Lektura okazała się bardzo wciągająca, poruszająca, skierowana do młodego czytenika. W ten sposób niemal każdy uczeń naszej szkoły poznał historię Ireny Sendlerowej, co było najważniejszym celem projektu.

Na tej podstawie powstały piękne prace plastyczne. Bardzo różne, ukazujące niesamowitą wrażliwość dzieci w interpretacji tematu. Dostarczyliśmy do organizatora wiele prac. Trud się opłacił, ponieważ mamy laureatkę- finalistkę  w kategorii klas IV – VII – Wiktorię Filuś.


Zachęcam do obejrzenia fotorelacji oraz do obejrzenia filmiku upamiętniającego to wydarzenie. Zobaczycie  na nim jak Wiktoria odbiera nagrodę od Janiny Zgrzembskiej – córki Ireny Sendlerowej. >>>>>


Iwona Gawlas