Zespół Szkolno-Przedszkolny

w Mazańcowicach

„Tajemnice karbońskich lasów” – galeria konkursowych prac plastycznych uczniów IV – VI.

Uczniowie klas IV – VI włączyli się do XIX edycji ogólnopolskiego konkursu geologiczno – środowiskowego „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś, jutro” odbywającego się w 2018 roku pod hasłem: „Tajemnice karbońskich lasów”. Konkurs organizowany jest przez Państwowy Instytut Geologiczny i Państwowy Instytut Badawczy – Oddział Górnośląski w Sosnowcu.

Uczniowie mieli za zadanie stworzyć pracę plastyczną w formacie A4 – dowolną techniką na podstawie dołączonego przez organizatora opisu lasu karbońskiego. Oto jego fragment:

[…] cofnijmy się w czasie do karbonu (359-299 mln lat temu). Las karboński... jest parno i gorąco. Przesycone wilgocią powietrze zdaje się stać w bezruchu. Pełno tu mokradeł […] to wymarzone miejsce do rozrodu niezliczonej ilości owadów i wczesnych płazów. Wszędzie słychać brzęczenie karaczanów, szarańczaków i olbrzymich skrzydeł drapieżnych praważek […]

Temat okazał się bardzo fascynujący. Powstało wiele ciekawych prac na etapie szkolnym. Przedstawiamy galerię prac, które zostały wysłane do organizatora                            i powędrowały dalej w Polskę. Autorami tych prac są następujący uczniowie z klas:

Klasa IV a: Wojciech Zaniewski

Klasa IV b: Przemysław Utrata, Maksymilian Jonczyk, Marta Bodzek, Zuzanna Grabowska

Klasa IV d: Zuzanna Czauderna, Mateusz Woźniak

KlasaV a: Natalia Morawska, Lena Prusak, Paulina Knapek

Klasa V b: Maria Strońska, Jakub Gęsikowski

Klasa VI a: Justyna Trzebunia

Klasa VI b: Maja Sękowska, Zuzanna Klisz, Adrianna Tracz, Anna Stuglik, Amelia Kluka

Iwona Gawlas