Zespół Szkolno-Przedszkolny

w Mazańcowicach

W tym roku młodzi przyrodnicy z grupy 5-latków w Święto Ziemi wybrali się na łono natury.

     W pobliskim lesie chcieliśmy podziwiać piękno otaczającego nas świata i zastanowić się, jak my możemy pomóc przyrodzie. Wiedzieliśmy, że koniec kwietnia w wilgotnych lasach liściastych to szaleństwo kwitnienia roślin, ale to co zobaczyliśmy na miejscu przerosło nasze najśmielsze oczekiwania -  łąki pokryte chronionymi kwiatami: zawilcami białymi i żółtymi, przylaszczkami, dywanami z  ziarnopłonu. Wszystkiemu „przyglądał się” szemrzący strumyk otulony tysiącami kaczeńców i delikatny wietrzyk. Dzieci były zachwycone ilością wrażeń i pełne podziwu spacerowały w otoczeniu zieleni, delektowały się ciszą i świeżym powietrzem. Lornetki bardzo się przydały do obserwacji ptasich gniazd, ślimaczków w muszlach, mrówek i innych zwierząt, których domem jest las.
    Mamy świadomość, że świat wokół nas bardzo się zmienia, coraz mniej jest urokliwych miejsc nie dotkniętych niszczycielską działalnością człowieka. My też dostrzegliśmy degradację środowiska. Wśród kwitnących kwiatów, wystawały sterty śmieci, porozrzucane butelki, puszki i inne zanieczyszczenia. Żeby chronić przyrodę nie wystarczy o tym mówić, ale trzeba zacząć działać. Dlatego mamy nadzieję, że uda się nam namówić dorosłych na sprzątanie lasu i pomóc przyrodzie pozbyć się  zanieczyszczeń. Pamiętajmy, że jesteśmy częścią przyrody i dbajmy o nią w sposób szczególny.


Opracowały: Dagmara Urbańska, Dorota Kupka – wychowawca grupy