Zespół Szkolno-Przedszkolny

w Mazańcowicach

8 maja 2015 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mazańcowicach odbył się, uwielbiany przez uczniów, konkurs mitologiczny pod hasłem „Mitologiczne Asy V klasy”. Po laur sięgały klasy Va i Vb.

 Uczniowie w niecodziennych strojach zgromadzili się w auli szkolnej i niecierpliwie czekali na uroczyste otwarcie konkursu, którego dokonała Pani Dyrektor Agata Czauderna. Niezależne jury w składzie: Pani Katarzyna Dębińska – Zwięczak oraz Pani Ewa Naglik, oceniało uczestników w trzech konkurencjach związanych z mitologią. Całe spotkanie prowadziła Pani Natalia Chrobak – Lis, która na samym początku zaprosiła z każdej klasy, wytypowanego wcześniej, omnibusa mitologii. Hubert Pawliszyn z klasy Va  i Kamil Januszewki z klasy Vb odpowiadali na pytania związane z mitologią grecką i rzymską, a punkty zdobywali do całej swojej klasy. Omnibusem okazał się przedstawiciel klasy Va – Hubert Pawliszyn.
Kolejnym etapem starań była konkurencja recytatorska, w której wzięły udział po trzy uczennice z każdej klasy, a były to: Dominika Łatanik, Zuzanna Jeleśniańska i Karolina Mola z klasy Va oraz zawodniczki z kasy V b: Alicja Bukowska, Roksana Gęsicka i Kinga Kruczek. Panie zdecydowały, że najpiękniej deklamowała Roksana Gęsicka z klasy Vb.
W końcu nadszedł moment oczekiwany przez wszystkich czyli ostatnia konkurencja – parada strojów mitologicznych, w której udział wzięli wszyscy uczniowie obu klas. Kolejno każdy prezentował swoje przebranie za boga lub inną postać mitologiczną i krótko prezentował atrybuty i dziedzinę, którą dany bóg się opiekował. Uczniowie bardzo pieczołowicie przygotowali swoje przebrania,wykazali się przy tym ogromną kreatywnością a nawet odwagą. Sędziowie wyłonili z każdej klasy najciekawsze, ich zdaniem przebrana. Z klasy Va zostali wyróżnieni: Przemysław Fuchs w przebraniu Hermesa, Wojciech Kapka jako Minotaur oraz Mikołaj Lorenz jako Ares. Z kolei w klasie V b nagrodzono: Konrada Danela jako Aresa, Angelikę Drożdż w przebraniu Artemidy oraz Justynę Grzegorzek jako Demeter. Ostatnia konkurencja okazała się rozstrzygająca, ponieważ na podstawie różnorodności strojów jury zdecydowało, że tytuł „Mitologicznych Asy V klasy” otrzymuje klasa Va.

Konkurs okazał się nie tylko świetną lekcją języka polskiego i historii, ale także okazją do kształtowani integracji klasowej. Nie byłoby jednak tak fantastycznej zabawy, gdyby nie Panie, które przygotowały konkurs Pani Katarzyna Dębińska – Zwięczak oraz Pani Natalia Chrobak – Lis.

Zarówno na lekcjach języka polskiego, jak i historii uczniowie pod okiem pań nauczycielek solidnie przygotowywali się do „Igrzysk”, było jednak warto, ponieważ na długo pozostanie nam w pamięci ten dzień.


Opracowała: Natalia Chrobak - Lis