Zespół Szkolno-Przedszkolny

w Mazańcowicach

TEATRZYK O SMOKU WAWELSKIM….

    Najstarsza grupa przedszkolna, pod kierunkiem nauczycieli: Doroty Kupki, Dagmary Urbańskiej i Sabiny Laszczak przygotowała teatrzyk pt: ”O Smoku Wawelskim, rycerzach i królewnie Gburce”.

Przedstawienie składało się z dwóch części. Najpierw przenieśliśmy się pod Wawel, gdzie w jamie żył groźny Smok, jednak jak się później okazało nasz był miły, sympatyczny i grzeczny. Druga część przedstawienia odbyła się na zamku Królewskim, gdzie żyła królewna Gburka.
    W przedszkolu od najmłodszych lat staramy się rozbudzać u dzieci świadomość przynależności do narodu polskiego. Celem przedstawienia było realizowanie treści patriotycznych, poprzez zachęcenie dzieci do poznawania  polskich legend, zwyczajów rycerstwa, obyczajów panujących na zamkach w dawnych czasach, strojów i tańców dworskich. W przedstawieniu wystąpili: Król i Królowa, ich córka Gburka, Smok Wawelski, rycerze, damy dworu, wróżki i krakowianka. Każdego dnia dzieci ćwiczyły krótki fragment przedstawienia, swoje role, tańce królewskie, piosenki.  Scenariusz przedstawienia był wymagający, ale my przecież jesteśmy najstarszą grupą przedszkolną i dużo już potrafimy, do tego mamy wiele talentów: pięknie recytujemy wiersze, szybko uczymy się tańców i tekstów piosenek. Jednak mimo, iż mamy tyle talentów i dobrych chęci to i tak przygotowanie takiego przedstawienia wymagało od dzieci wiele samodyscypliny.
    Oryginalna dekoracja, piękne stroje dzieci przeniosły nas w atmosferę dawnych czasów i dostarczyły, nie tylko dzieciom ale i oglądającym ich rodzicom wiele satysfakcji, bowiem teatrzyk był prezentem dla Mamy i Taty z okazji ich święta. Rodzice stanęli na wysokości zadania i w dniu 24 maja 2016 r. w komplecie zgromadzili się na widowni, oraz zadbali o stroje dla swoich dzieci, za co pięknie dziękujemy.
    Teatr w życiu przedszkola odgrywa bardzo istotną rolę, bowiem  rozwija dzieci intelektualnie, wzbogacając ich świat nowymi treściami, poszerza słownictwo wychowanków, rozwija logiczne myślenie, kształci pamięć i uwagę. Jest punktem wyjścia do uaktywniania wszelkich sfer psychicznych, bowiem eliminuje nieśmiałość i lęk. Sprzyja rozładowaniu napięcia i energii, przynosi radość i satysfakcję. Bawiąc się w teatr i występując przed publicznością dzieci czują się szczęśliwe, bo słyszą oklaski i pochwały. Zabawa w teatr pozwala również przywracać właściwą rangę językowi ojczystemu i krzewić kulturę żywego słowa.  

Opracowała: Dorota Kupka