Zespół Szkolno-Przedszkolny

w Mazańcowicach

Wiadomości ze świata sztuki – wystawa w auli.

    Podopieczni naszej placówki – z klas piątych i szóstych, wykonali plansze dydaktyczne dotyczące twórców sztuki, którzy są rozpoznawalni na całym świecie.

Wybrali takich twórców, którzy mają niewątpliwy wpływ na kształtowanie kultury, w której obecnie żyjemy.
    Wystawę prac uczniów można oglądać w auli szkolnej od początku czerwca do zmiany dekoracji na wakacyjną.
    Warto pooglądać reprodukcje, dowiedzieć się, kto jest twórcą, ponieważ przedstawione na nich dzieła „żyją” do dziś –  choćby w formie przemysłowych nadruków na ubraniach, wykorzystywane są w reklamach produktów, czy w tzw. „przerywnikach” telewizyjnych.     Jeśli poznamy historię sztuki, będziemy mieć świadomość, że to nie jest nowość, że zostało to zaczerpnięte...no i, że  każdy kulturalny człowiek powinien to wiedzieć  - jak 2x2. Na szczęście –  uczniowie naszej szkoły, którzy noszą popularne koszulki,  choćby z nadrukiem zupy Campbell´s – mają już tę świadomość.
    Zawsze pojawiają się problemy. Niektórzy uczniowie nie mieli drukarki w domu, co było sporym kłopotem, by wykonać planszę. Jednakże poradzili sobie w ten sposób, że zrobili prezentacje komputerowe, które niczym nie ustępowały plakatom. Wręcz były bogatsze - o filmy i muzykę. Poza tym, było to świetnym rozwiązaniem i propozycją dla uczniów, którzy nie wykazują talentów  do wycinania, przyklejania i ozdabiania.     
    Opiekun projektu – pani Iwona Gawlas, po wnikliwym przeanalizowaniu wszystkich prac  stwierdziła, iż technologia dostępna w naszych czasach i wykazane umiejętności uczniów w tym względzie – co jest niewątpliwie zasługą pana Krzysztofa Wojakowskiego, nauczającego informatyki – naturalną drogą zmierzają w kierunku prezentacji komputerowych, choć tych „tradycyjnych” nie wyklucza, bo trzeba być elastycznym – przede wszystkim dla uczniów.
    Nieliczni uczniowie skorzystali z sugestii nauczyciela i zrealizowali pracę w sposób wyjątkowy – wcielili się w rolę postaci z obrazów, zrobili zdjęcia z pomocą rodziców, zadbali o stroje i klimat. Żeby to wykonać, trzeba dokładnie przeanalizować dzieło. Na wyróżnienie zasługuje Julia Światłoch, która  wcieliła się w rolę „Damy z łasiczką”. Jej tata był autorem znakomitego ujęcia  (niestety przedstawiamy już tylko „zdjęcie ze zdjęcia”, a to dalekie od oryginału) - sesja ponoć trwała godzinę i wszystkich przyprawiła o dobry humor.
Na uwagę zasługuje „Ostania wieczerza” Leonarda... którą ogarnęli rodzice Przemka Fuchsa, gdyż sesja odbyła się u nich w domu. Trzeba przyznać, że był to dobry wybór, gdyż rodzice Przemka posiadają kluczowy rekwizyt, czyli baaardzo dłuuugi stół.. Z relacji uczestników wynika, że wszyscy  bardzo pozytywnie wspominają ten czas.

 


Zespół redakcyjny