Zespół Szkolno-Przedszkolny

w Mazańcowicach

To już 98 lat!

16 listopada 2016 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym odbyła się akademia z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Pani Dyrektor Agata Czauderna powitała grono pedagogiczne na czele z Panią wicedyrektor Renatą Duś oraz społeczność uczniowską. Następnie poczet sztandarowy wprowadził sztandar i wszyscy uroczyście odśpiewali hymn narodowy.
Aby przybliżyć  obecnym uczniom losy Polaków, Pani Dyrektor zaprosiła do obejrzenia programu artystycznego, który zilustrował wydarzenia bardzo trudnej drogi Polaków do niepodległości. Mowa tu o wydarzeniach od momentu, kiedy to w 1795r. Polska zniknęła z mapy świata, po tym jak Rosja, Prusy, Austria rozdzieliły kraj między siebie, przez rok 1830-powstanie listopadowe, następnie rok 1863-powstanie styczniowe.  Niestety te zrywy niepodległościowe zakończyły się klęską, jednak Polacy nie tracili nadziei, wciąż wierzyli, że kraj będzie wolny. Potem nastała I wojna światowa, aż w końcu 11 listopada 1918r., po 123 latach Polska odzyskała niepodległość. Wszystkie te wydarzenia w bardzo przystępny sposób przedstawili uczniowie klasy VI a. W tym roku za przygotowanie akademii wraz z całym tłem muzycznym była odpowiedzialna Pani Marzena Muzyka. Z kolei z pomocą pospieszyli: Pan Krzysztof Wojakowski, który wyświetlał slajdy, Panie Iwona Gawlas oraz Daria Łukaszewska, które przygotowały dekorację.
Cały apel przebiegł w bardzo świątecznej, uroczystej atmosferze, czego dowodem były galowe stroje uczniów oraz kotyliony w kolorach patriotycznych. Pani Dyrektor wraz z widzami wyraziła podziw nad pracę, jaką włożyli uczniowie wraz z Panią Marzeną Muzyką w przygotowaną akademię.

Zespół redakcyjny