Zespół Szkolno-Przedszkolny

w Mazańcowicach


Cykl autorskich mini wystaw plastycznych uczniów naszej szkoły.
Odsłona II: Amelia Kukiełka – uczennica klasy VI c.

 Prezentujemy twórczość  uczniów, którzy chcą pokazać publicznie swoje autorskie prace.  Znacie ich wszystkich na co dzień, spotykacie się z nimi na szkolnych korytarzach, są waszymi kolegami. Prawdopodobnie będziecie zaskoczeni, co zajmuje ich poza lekcjami. Poznajcie ich zatem bliżej. Czasowe prezentacje ich prac można oglądać w auli szkolnej.

Amelia Kukiełka – uczennica klasy VI c. Malarstwo i rysunki ołówkiem.

Świat Amelii jest światem kolorów. Jak sama mówi, za pomocą pędzla i farb przenosi na płótno głównie swoje emocje. Patrząc na jej malarskie prace możemy rozszyfrować, kiedy Amelka była smutna, a kiedy rozpierała ją radość. Mówią za nią kolory, których użyła.  Prace malarskie mają charakter  abstrakcyjny. Świadomie nadaje tytuły swoim obrazom: „Nastoletnie nastroje”, „Majowy ogród”, „Półabstrakcyjny lew”.

Oprócz malarstwa, nastoletnia artystka może pochwalić się fantastycznymi szkicami ołówkiem. Rysuje głównie zwierzęta, za którymi  przepada. Szkice Amelii charakteryzuje delikatna i zarazem analityczna kreska, którą wykreśla ze wszelkimi detalami  np.  uroczego kolibra.
Najbardziej jednak  fascynują ją stworzonka morskie, rysowane wręcz „podręcznikowo”.

Autorka zdradziła, że w domu opiekuje się aż dwoma akwariami i obserwuje wnikliwie życie swoich „podopiecznych”. Gdy przyjrzymy się jej rysunkom  krabów czy ryb  – mimochodem nauczymy się z nich „anatomii” tych żyjątek,  bez zaglądania do Wikipedii. Nawiasem mówiąc, Amelia to ciekawy mariaż: z jednej strony malarstwo abstrakcyjne, a z drugiej analityczne rysunki...

Iwona Gawlas