Zespół Szkolno-Przedszkolny

w Mazańcowicach

Spotkanie z pisarzem

    24 października klasy 5b i 5d wraz ze swoimi wychowawczyniami p. Katarzyną Wasilew i p. Aleksandrą Kowalczyk udały się do Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej.

    Gdy dotarli na miejsce, uczniowie zostali oprowadzeni po gmachu Książnicy. Zwiedzili ją bardzo dokładnie, mając okazję zajrzeć nie tylko do wypożyczalni i czytelni, ale i do magazynów niedostępnych dla czytelników. Następnie każdy z uczniów zapoznał się z regulaminem biblioteki, księgozbiorem Sekcji dla Dzieci oraz wziął udział w plebiscycie „Książka Roku”, organizowanym z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
    Kolejną częścią warsztatów było zapoznanie z katalogiem OPAC, umożliwiającym wyszukiwanie, rezerwowanie oraz zamawianie książek drogą elektroniczną. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i na zakończenie warsztatów wykonywali w grupach ćwiczenia przygotowane przez organizatorów.
    Najważniejszym punktem programu było jednak uczestnictwo w spotkaniu z panem Pawłem Beręsewiczem, znanym tłumaczem i autorem książek, opowiadań oraz wierszy dla dzieci i młodzieży. Pisarz poprowadził spotkanie w stylu, który towarzyszy mu także podczas pisania: przystępnym i humorystycznym. Zaprosił uczniów do wspólnego metaforycznego stołu, przy którym, popijając kawę i herbatę, opowiadał o swojej twórczości. Chętnie udzielał  także odpowiedzi na wszystkie pytania uczniów oraz rozdawał liczne autografy.
    Wycieczka miała na celu umożliwienie dzieciom zwiedzenie Książnicy Beskidzkiej, integrację międzyklasową i popularyzację czytelnictwa, ale przede wszystkim miała uświadomić uczniom, że czytanie i pisanie nie musi być przykrym obowiązkiem, lecz piękną pasją!

Zespół redakcyjny