Zespół Szkolno-Przedszkolny

w Mazańcowicach

24 października w ramach Dni Bezpieczeństwa gościliśmy w naszej szkole panią aspirant Ilonę Michalczyk z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Bielsku-Białej.

Spotkanie miało miejsce w auli szkolnej na lekcjach wychowawczych (w dwóch grupach wiekowych). Pani Policjant przygotowała kilka filmów ilustrujących bardzo niebezpieczne sytuacje drogowe, w których uczestniczyli zarówno kierowcy, jak i piesi oraz rowerzyści. Pani aspirant zwróciła szczególną uwagę na aspekt obowiązków jakie wynikają z przepisów ruchu drogowego, a dotyczą wszystkich uczestników ruchu. Mowa była między innymi o oznakowanych przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów, w obrębie których dochodzi do wielu niebezpiecznych zdarzeń np. nagłe wkroczenie pieszego na jezdnię bez uporzedniego upewnienia się (często wiąże sie to z korzystaniem w tym momencie ze smartfonu), wyprzedzanie bądź omijanie bezpośrednio przed przejściami (przejazdami). Podczas spotkania zaprezentowano też scenkę – była to symulacja wypadku rowerzysty i udzielania mu pomocy przedmedycznej. Przygotowała ją grupa uczniów pod kierunkiem pani Katarzyny Piszczek. W pokazie wystąpili: Przemek Fuchs (3bG), Anna Stuglik (7b), Gabriela Jędrusiak (6b), Agnieszka Kapka (6b)

W następnym tygodniu tj. 31 pździernika kontynuowaliśmy temat bezpieczeństwa. Tym razem przeprowadzony został konkurs, w którym uczestniczyły klasy od V do VIII oraz oddziały gimnazjalne. Rywalizacja klas odbywała się na lekcjach wychowawczych, a polegała na pracy w grupach i rozwiązywaniu zadań w czterech kategoriach.
Oto one:

  • plakat – BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE
  • krzyżówka o bezpieczeństwie
  • skrzyżowania (pierwszeństwo przejazdu)
  • pierwsza pomoc

Poniżej podajemy wyniki:

I miejsce - poziom klas piątych - klasa 5a

I miejsce - poziom klas szóstych i siódmych - klasa 7b (zdecydowanie najlepiej ze wszystkich klas biorących udział w konkursie!)

I miejsce - poziom klas ósmych i oddziałów gimnazjalnych - klasa 3aG

Dziękujemy w tym miejscu pani aspirant Ilonie Michalczyk za włączenie się w naszą akcję na rzecz bezpieczeństwa i ważny głos w tej kwestii. Uświadamianie dzieciom z jakimi zagrożeniami mogą sie spotkać w życiu codziennym i jak im zapobiegać jest najlepszą metodą, by ich uniknąć.

Gratulujemy zwycięskim klasom!

Opiekun Koła BRD:

Eugeniusz Moskała