Zespół Szkolno-Przedszkolny

w Mazańcowicach

Wykład - Kultura, sztuka oraz nowości techniczne w Bielsku-Białej na przełomie XIX i XX wieku.

Dnia 4 grudnia  młodzież z  oddziałów gimnazjalnych oraz klas ósmych uczestniczyła w wykładzie historycznym Pana Jacka Kachla - polskiego historyka, dziennikarza, fotografa, autora licznych książek i publikacji o historii Bielska - Białej, Śląska i Galicji. Tematem jego wystąpienia była kultura i sztuka w Bielsku-Białej na przełomie XIX i XX wieku oraz rozwój  techniki na na tle historii miasta. Uczniowie mieli okazję zobaczyć pierwszą sfilmowaną komedię w historii kina oraz pierwszy film science fiction, poznali wiele ciekawostek na temat Teatru Polskiego w Bielsku - Białej oraz życia obyczajowego mieszkańców miasta na przełomie XIX i XX wieku. Podsumowaniem wystąpienia była ciekawa i pouczająca historia dziewczyny, Selmy Kurz, która spełniła swoje marzenia i pomimo przeciwności losu została światowej sławy śpiewaczką operową. Wykład okazał się ciekawą i oryginalną lekcją historii.

Organizator wykładu Pani Katarzyna Jakubiec-Broda.