Zespół Szkolno-Przedszkolny

w Mazańcowicach

Wędrówki z Mickiewiczem

W naszej szkole, jak co roku, obchodziliśmy Dzień Patrona Adama Mickiewicza.

Uroczystość została podzielona na dwie części: w pierwszej uczestniczyli uczniowie klas I-IV, natomiast w drugiej uczniowie klas V-VIII oraz oddziały gimnazjalne. Apele odbyły się w auli szkolnej i zostały poprzedzone powitaniem przez Dyrekcję, wprowadzeniem sztandaru szkoły oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego.
Po części oficjalnej przyszedł czas na program artystyczny, który zaprezentowali uczniowie kl. IV a, V b i V d przygotowywani przez swoje wychowawczynie: p. Bożenę Krygier, p. Katarzynę Wasilew i p. Aleksandrę Kowalczyk. Młodzi aktorzy zaprosili widzów na wędrówkę po miejscach związanych z życiem i twórczością naszego wieszcza. Przypomnieli, gdzie poeta spędził dzieciństwo, młodość oraz wiek dojrzały. Uczniowie wcielili się w role bohaterów z ballady „Świtezianka”, odegrali fragment bajki pt. „Przyjaciele” oraz deklamowali wiele innych utworów, m. in. „Pieśń filaretów”, „Redutę Ordona” czy słynną „Inwokację” z „Pana Tadeusza”. Nie zabrakło również egzotycznych sonetów, wierszy o miłości, a nawet poezji śpiewanej – utwór „Niepewność” wykonały uczennice kl. IV a. Młodzi aktorzy odegrali swoje role na tle dekoracji wykonanej przez p. Iwonę Gawlas, a muzyczne wsparcie w tym ważnym dniu otrzymali od p. Marzeny Muzyki.
Na zakończenie uczniowie i nauczyciele nagrodzili występujących gromkimi brawami. Za przygotowanie spektaklu oraz wystawienie go przed szkolną publicznością podziękowały również panie Wicedyrektor: Iwona Śliwa oraz Ewa Naglik.

                                        Zespół redakcyjny