Zespół Szkolno-Przedszkolny

w Mazańcowicach

Konkurs Omnibus Przyrodnik

20 marca w ZSP Mazańcowice odbył się drugi etap Gminnego Konkursu Przyrodniczego "Omnibus Przyrodnik".

Konkurs został zorganizowany pod patronatem Wójta Gminy Jasienica pana Janusza Pierzyny. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas 7 i 8 wszystkich szkół na terenie naszej gminy i obejmował materiał z 4 przedmiotów – fizyki, chemii, geografii i biologii.    Pierwszy etap miał miejsce w lutym. Wszyscy zgłoszeni do konkursu uczniowie tego samego dnia  o godzinie 10 rano po otrzymaniu od organizatorów kodu  zalogowali się na platformie "Quizizz" (każdy uczeń rozwiązywał ten sam test w swojej szkole) i wszyscy w tym samym momencie rozpoczęli rozwiązywanie testu przyrodniczego on line. W sumie test rozwiązywało ponad pięćdziesięciu uczniów ze wszystkich szkół w gminie. Quizizz został przygotowany przez organizatorki konkursu panią mgr Katarzynę Piszczek oraz panią mgr Aldonę Fokt we współpracy z panią mgr Bogumiłą Machalicą i panią mgr Edytą Wantołą. W pierwszym etapie w każdej szkole wyłoniono najlpszych przyrodników, których zaproszono do drugiego etapu.    W środę 20 marca od rana w sali nr 10 naszej szkoły dużo się działo. Przygotowano stanowiska do pracy dla komisji, 12 dwuosobowych drużyn oraz stanowisko do pokazów. O godzinie 9 rano wszyscy goście zostali powitani przez panią dyrektor  mgr Iwonę Śliwę i drugi etap Omnibusa rozpoczął się na dobre. Najpierw każdy z uczestników rozwiązał test wiadomości z zakresu wszystkich przedmiotów bloku przyrodniczego, test zawierał 20 naprawdę trudnych pytań, uczestnicy całkiem dobrze sobie z nimi poradzili. Następnie każdy dwuosobowy zespół sprawnie przygotował swój eksperyment do prezentacji, po czym zgodnie z wylosowaną kolejnością każdy zespół przeprowadzał i prezentował komisji konkursowej swoje doświadczenie. Młodzi naukowcy przedstawili naprawdę ciekawe doświadczenia z chemii, fizyki i biologii. Konkurencja wyrównana i bardzo widowiskowa. Komisja miała poważne kłopoty z wyłonieniem zwycięzcy tej dyscypliny, poziom był naprawdę wyrównany. Ostatnia konkurencja rozpoczęła się po krótkiej przerwie  w trakcie której uczestnicy dostali  poczęstunek a komisja miała okazje zliczyć punkty za dwie pierwsze dyscypliny. W trakcie ostatniej konkurencji każda drużyna wylosowała po 1 pytaniu z geografii, biologii, chemii i fizyki, uczniowie dostali 10 minut na przygotowanie odpowiedzi i rozpoczęły się 4 serie w trakcie których zespoły kolejno odpowiadały na pytania najpierw z fizyki, w drugiej kolejce z chemii, w trzeciej z biologii a wczwartej z geografii. W tej dyscyplinie bezkonkurencyjne były uczennice z Międzyrzecza Natalia Przygoda i Marcelina Heller po podliczeniu punktów okazało się że wygrały one wszystkie konkurencje i zajęły I miejsce. Ponieważ dwie kolejne drużyny miały taką samą ilość punktów odbyła się dogrywaka pomiędzy zespołem z Grodźca i Iłownicy. W efekcie dogrywki drugie miejsce zajęły dziewczyny z Iłownicy a trzecie chłopcy z Grodźca. Zwycięzcom wręczono dyplomy i bardzo atrakcyjne nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Jasienica oraz przez Centrum Handlowe "Sfera" z Bielska – Białej. Zwycięzka drużyna z Międzyrzecza odebrała z rąk pani dyrektor Iwony Śliwy Puchar Wójta Gminy Jasienica "Omnibus Przyrodnik". Bardzo dziękujemy wszystkim młodym uczestnikom za udział w pierwszej edycji Omnibusa, opiekunom dziękujemy za przygotwanie marytoryczne uczniów do konkursu i opiekę nad nimi. Szczególne podziękowania dla pań mgr Agnieszki Biedrońskiej, mgr Doroty Łyś, mgr Dagmary Muchackiej  za pomoc w ułożeniu pytań do drugiego etapu naszego konkursu oraz dla pani mgr Zofii Wałęsy za przewodniczenie konmisji konkursowej w drugim etapie. Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do wspólnej naukowej zabawy za rok w drugiej edycji.

Zespół redakcyjny