Zespół Szkolno-Przedszkolny

w Mazańcowicach

"Gwiaździsta noc" Vincenta van Gogh'a w wykonaniu piątoklasistów

Prawdopodobnie widzieliście ten obraz już wiele razy, jest to jedno z najczęściej reprodukowanych dzieł Van Gogha.

Obraz Gwiaździsta noc, jako jedno z nielicznych dzieł Van Gogha, nie został namalowany z natury, ale całkowicie z pamięci i dzięki wyobraźni. Namalowany został w przytułku dla obłąkanych. Gwiaździsta noc jest jednym z dwóch sprzedanych obrazów artysty. Dzieło można zobaczyć w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, czego każdemu życzę. Póki co, zachęcam do obejrzenia "reprodukcji" wykonanych przez naszych uczniów. Technika wykonania była dowolna.

Trzeba było szaleńca, by zechciał uchwycić nocne niebo w tak niezwykły sposób. Tym szaleńcem był Vincent van Gogh. Gwiaździsta noc to sztandarowe dzieło tego niedocenionego geniusza. Geniusza, który zdecydował się być artystą dopiero w wieku 27 lat i tworzył przez zaledwie 10 lat. Ale to wystarczyło, żeby na zawsze zmienić historię sztuki.

Iwona Gawlas


https://www.youtube.com/watch?v=4dKy7HNU4vk
https://www.youtube.com/watch?v=pCHFAsXYHGA