Zespół Szkolno-Przedszkolny

w Mazańcowicach

Dzień Matki

Już od ponad stu lat w dniu 26 maja oficjalnie obchodzimy w Polsce Dzień Matki.

Jest to święto, podczas którego możemy w szczególny sposób wyrazić szacunek i wdzięczność za trud włożony w wychowanie. Pamiętajmy, aby celebrować ten niezwykły dzień bez względu na wiek, ponieważ w oczach matek zawsze jesteśmy dziećmi. Złożone tego dnia życzenia sprawią z pewnością bardzo dużo radości.

 A co wiemy o historii tego święta…

Jego początki sięgają już czasów starożytnych, a źródeł święta dopatrujemy się w wielu kulturach. Jednym z nich jest starożytny Egipt, gdzie ludzie czcili boginię Izydę, będącą ucieleśnieniem doskonałej matki i żony. W czasach starożytnych Greków i Rzymian kultem otaczano matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. Rzymianie na przykład oddawali cześć bogini Cybele. Takie uroczystości trwały trzy dni i nazywane były Hilariami (Świętem Radości). Tradycja święta matki została niestety zapomniana na bardzo długi czas i dopiero w XVII- wiecznej Anglii oraz Szkocji powrócono do oddawania czci matkom pod nazwą „Niedziela u Matki”. Obchodzone ono było w 4 niedzielę Wielkiego Postu. Córki piekły specjalne ciasto dla mam, tzw. „ciasto matczyne” i przywoziły je do domu na znak szacunku i miłości. Święto przetrwało do XIX wieku, natomiast ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej. W Stanach Zjednoczonych w 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis,  po śmierci swojej matki rozpoczęła kampanię na rzecz ustanowienia Dni Matczynej Pracy. W 1914 Kongres USA i prezydent Woodrow Wilson uznali przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe. Przed domami i instytucjami publicznymi wywiesza się flagę narodową dla uczczenia matek.

Historia Dnia Matki w Polsce związana jest z Krakowem, gdzie po raz pierwszy to święto było obchodzone w 1914 roku. Od tego czasu dzień matki jest w Polsce obchodzony już co roku 26 maja. 

 A jak wygląda obecnie Dzień Matki w  innych wybranych krajach? W RPA, Kanadzie oraz w Niemczech Dzień Matki obchodzi się  w drugą niedzielę maja. Hindusi w Indiach obchodzą święto Durga Puja w październiku. W Rosji Dzień Matki obchodzony jest w ostatnią niedzielę listopada.

Wszystkim Mamom składamy najserdeczniejsze życzenia; zdrowia, sił, pogody ducha i spełnienia marzeń. Życzymy cudownych chwil pełnych uśmiechu i nieustającego zadowolenia ze swoich pociech.

 

Zespół redakcyjny