Zespół Szkolno-Przedszkolny

w Mazańcowicach

Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/cris0123/domains/zspm.hekko24.pl/public_html/images/przedszkole/ak201718/piekarnia.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/przedszkole/ak201718/piekarnia

Wizyta w piekarni

 5 czerwca dzieci sześcioletnie z grupy Pani Krystyny matery oraz Moniki Górskiej-Zeman z naszego przedszkola udały się do piekarni. Na miejscu Pani Agata  Krysta pokazywała proces, w którym powstają słodkie bułeczki. Zapoznała nas z zasadami, które tam obowiązują, aby każdy z nas był bezpieczny.
Dzieci poznawały niezbędne maszyny, piece, narzędzia oraz ich historię. Mogły zaobserwować jak bardzo profesjonalny piec do wyrobu pieczywa różni się od domowego piekarnika oraz dowiedzieć się, że to urządzenie działa nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat. Dzieci wąchały drożdże, lepiły własne drożdżówki w kształcie zwierzątek, które później samodzielnie dekorowały.  Na własnej skórze odczuły temperaturę, która towarzyszy piekarzom podczas pracy. Przedszkolaki odkryły też, że pracownicy piekarni rozpoczynają swoje działania wieczorem, by rano można było zakupić ciepłe i chrupiące pieczywo.
Obserwowaliśmy nasze wyroby przed włożeniem do pieca, zaskoczył nas proces wzrostu ciasta. Niektórym trudno było rozpoznać swoje wypieki po wyjęciu z pieca, kiedy nabrały już koloru za sprawą magicznej ręki Pani Agaty. Na koniec czekała nas miła niespodzianka – przygotowany lukier do osłodzenia naszych drożdżówek. Samodzielnie go nałożyliśmy i oczekiwaliśmy momentu kiedy będziemy mogli smakować naszych wyrobów. Dwie godziny tych sensorycznych warsztatów, w tak przyjemnie pachnącym miejscu sprawiły, że zajęcia na długo zostaną w naszej pamięci.
Dwudziestosiedmioletnia historia tego miejsca skrywa wiele ciekawostek, które postanowiliśmy zachować dla siebie. Niewątpliwie jest to miejsce, które warto odwiedzić. Bardzo dziękujemy Pani Agacie za możliwość udziału w tych wspaniałych warsztatach.

{gallery}przedszkole/ak201718/piekarnia{/gallery}

Opracowanie: Agnieszka Witoszek