Zespół Szkolno-Przedszkolny

w Mazańcowicach

Muzyka źródłem wszechstronnego rozwoju dziecka

W ramach indywidualnego programu „Muzyka źródłem wszechstronnego rozwoju dziecka” dzieci z grupy 6-latków podczas zajęć muzycznych rozwijały swoje umiejętności społeczne, kształtowały czynności intelektualne, rozwój fizyczny oraz sprawność ruchową.

Ruch w połączeniu z muzyką uczy dziecko kontrolowania swoich zachowań, jest okazją do wyrażenia siebie, rozładowania napięć emocjonalnych, które znajdują bezpieczne ujście w tańcu, a także pomaga w ćwiczeniu koncentracji uwagi (np. podczas zabaw z reakcją na sygnał).

Poprzez odpowiedni dobór zabaw uczyliśmy się współpracy, dążąc do wspólnego celu (dzieci znają i prawidłowo wykonują podstawowe ustawienia: szereg, rząd, koło).

Podczas zajęć kształtowaliśmy również wyczucie przestrzeni i umiejętnego poruszania się w niej poprzez taniec.

Dzięki muzyce i ćwiczeniom relaksacyjnym dzieci miały możliwość wyciszenia się.

Kształtowaliśmy umiejętność panowania nad reakcjami i emocjami poprzez ćwiczenia wymagające szybkiej reakcji na zmianę tempa, rytmu oraz sygnały.

Wspólnie z dziećmi przeprowadziliśmy eksperyment „Granie na szklankach”. Każda szklanka była napełniona inną ilością wody (im więcej wody, tym niższy dźwięk). Następnie przygotowaliśmy kolory (kredki) odpowiednim szklankom (nutom). Na tak przygotowanych szklankach zagraliśmy drewnianą łyżką utwory: „Wlazł kotek na płotem”, „Panie Janie”.

Dużo radości sprawiło dzieciom granie na cymbałkach, keyboardzie oraz własnych gitarach zrobionych z pudełek po chusteczkach higienicznych.