Zespół Szkolno-Przedszkolny

w Mazańcowicach

DO PRZEDSZKOLA Z UŚMIECHEM

Każda nowa sytuacja, nowe środowisko wywołuje w nas zainteresowanie, ale także obawę, co się wydarzy, jak nas przyjmą, co nas czeka.

Dla dziecka w wieku 3 lat pierwszą wielką zmianą i nowym środowiskiem jest przedszkole. Rozstanie z rodzicami jest przeżyciem trudnym zarówno dla dziecka jak i dla rodziców.  
Z obserwacji i doświadczenia wiemy, że pierwsze dni a czasem tygodnie w przedszkolu są pełne rozterek, płaczu. Denerwuje się nie tylko dziecko, ale także rodzic. Każdy potrzebuje czasu, aby znaleźć swoje miejsce w nowym środowisku, poznać je i zaakceptować, przystosować. Dlatego ważna jest istota procesu adaptacji. Moment przekroczenia progu przedszkola przez małe dziecko jest najbardziej trudnym i znaczącym w jego życiu. Pierwsze doświadczenia i kontakty dziecka z szerszym środowiskiem społecznym, jakim jest dla niego przedszkole, przystosowanie się do tegoż środowiska, skutkują w przyszłości. Dlatego wspieranie dziecka przez dorosłych jest uzasadnione.
Za nami pierwszy miesiąc pobytu w przedszkolu. Adaptacja dzieci w grupie przedszkolnej przebiegła bardzo pomyślnie, dzieci przychodzą z uśmiechem na twarzy a łzy towarzyszące rozstaniu są już rzadkością. Jest to niewątpliwie ogromna zasługa samych rodziców, którzy wykazali się dużym zrozumieniem, cierpliwością i konsekwencją. Dzięki niej maluchy szybko zrozumiały, że przedszkole odsłania przed nimi nowe wyzwania. Każdy dzień w przedszkolu jest bardzo ciekawy: rysujemy, malujemy, lepimy z plasteliny, układamy budowle z klocków, uczymy się zasad panujących w grupie. Dużo czasu spędzamy na zabawach ruchowych, umuzykalniających, w ogródku przedszkolnym.


Ewa Dropczyńska