Zespół Szkolno-Przedszkolny

w Mazańcowicach

Jak się uczyć?

Metod i technik jest sporo. Tutaj rady z bloga blue.kangaroo.pl. Polecamy też ciekawy i kolorowy blog https://jaksieuczyc.pl/

PRZED NAUKĄ  

 1. Przewietrz pokój, w którym będziesz się uczył.
 2. Kontroluj temperaturę. Wiosną zwykle nie ma tego problemu, ale zimą uważaj, by nie zrobić sauny w pokoju. Zbyt wysoka temperatura nas rozleniwia.
 3. Zrób porządek w pokoju i na biurku. Oczywiście nie wyciągaj teraz papierów z szuflad, żeby je poukładać. Nie zaczynaj też oglądać starych pamiątek. To zgubne! Posprzątaj tylko to, co znajduje się na wierzchu, co rozprasza Twój wzrok.
 4. Rozpisz, czego musisz się nauczyć i ile chcesz, żeby zajęło Ci to czasu. Jeżeli tego nie zrobisz, możliwe, że Twoja nauka będzie rozciągać się w nieskończoność.
 5. Przygotuj kartkę na której będziesz zapisywać przychodzące Ci do głowy zadania i myśli. Po to byś nie rzucał się do innych zadań podczas nauki.
 6. Jedz dobrze, ale nie przejadaj się. Twój mózg ma się koncentrować na nauce, a nie na trawieniu.
 7. Nie jedz zbyt wielu słodyczy. Ja wiem, że podczas nauki, aż kusi, żeby uprzyjemnić sobie życie! Cukier powoduje przypływ energii, ale później jej gwałtowny spadek, który może zakończyć Twoją naukę.
 8. Pij wodę. Bez niej już po chwili poczujesz się ospały.

W TRAKCIE NAUKI

 1. Ucz się przy naturalnym świetle, a po zmroku przy żarówkach o ciepłej barwie.
 2. Siedź prosto, przy biurku. Nie zbliżaj się do pozycji leżącej, bo zaśniesz. W łóżku to pewne! ;)
 3. Ustaw czasomierz i rób sobie przerwy. Podobno najwięcej zapamiętujemy przez pierwsze i ostatnie 15 minut zajęć. Tak samo jest z uczeniem się. Dobrze więc uczyć się przez 30–45 minut. Potem zrób sobie 5–10 minutową przerwę.
 4. Ruszaj się! Ruszaj się w trakcie przerwy, by pobudzić krążenie. Np.: hula hop,
 5. Zmieniaj miejsca, w których się uczysz. Mózg nudzi się przebywaniem w jednym miejscu. Dlatego zabierz go do innego pokoju albo biblioteki.

PO NAUCE

 1. Śpij wystarczająco! Wiem, że w sesji liczy się każda godzina, ale zarywanie nocy spowoduje ograniczenie Twoich możliwości w ciągu dnia, a w trakcie nocy informacje i tak nie są dobrze przyswajane.
 2. Rób powtórki. Zanim zamkniesz książki powtórz cały materiał, a później zrób to jeszcze przed snem.

Sukces gwarantowany !!!